סקירה שבועית

סקירה שבועית מאת אינטראקטיב ישראל

 

סקירה שבועית 21.02.2021

תקציר

  • סיכום שבועי של מדדי מניות
  • עלייה בתשואות אג”ח
  • נפט גולמי ב-60 $ לחבית

 

סיכום שבועי של מדדי מניות

שערי המניות מחקו עליות מוקדמות בתחילת המסחר ביום שישי (19.02.2021) וסיימו את שבוע המסחר המקוצר (יום שני היה חופש – President’s Day) בירידות. מדד S&P 500  ירד 0.7% (-) והנאסדק ירד  1.6% (-). בשוק המקומי, ת”א 35 ירד 1.4% (-). השוק נחלש בעקבות מימוש רווחים בחברות טכנולוגיה גדולות כמו אפל (AAPL), אמזון (AMZN) ומייקרוסופט (MSFT).

עלייה בתשואות אג”ח

גורם חשוב נוסף היה עלייה בתשואות של אגרות חוב ממשלתיות של ארה”ב.

התשואה על אג”ח ל-10 שנים (TNX^) טיפסה לשיא של 1.345% בהשוואה לשפל של 0.4% לפני כשנה, כאשר מחירי התשומות של מדד הייצור של מנהלי הרכש הגיעו לשיאים הגבוהים ביותר מאז אפריל 2011. האינפלציה עשוייה לעלות בשל החשש שהתמריצים שנכנסו עד כה למערכת הפיננסית וכן חבילה כלכלית נוספת של ביידן של 1.9 מיליארד דולר שמחכה לאישור בסנט, יעבדו (כלומר, אנשים מתחילים לבזבז, לעשות קניות וכו ‘) וזה יכול להתחיל להעלות את המחירים.

זה עשוי להיות מסוכן עבור משקיעי המניות כאשר הכסף זורם חזרה לשוק אג”ח התשואה העולה. למעשה, בשוק האג”ח הממשלתי בארה”ב היו ירידות במחירי האג”ח במהלך ששת השבועות האחרונים, כאשר התשואות בשטרי האוצר לעשר שנים עלו מ -1% בתחילת ינואר ל -1.35% השבוע (התשואות נעות באופן הפוך למחיר).

בראיון לרשת CNBC שרת האוצר ג’נט ילן נשאלה האם זינוק ההוצאות הפדרליות יכול לגרום לעלייה מתמשכת באינפלציה. ילן השיבה כי מדובר בסיכון, אך הוסיפה כי האינפלציה הייתה נמוכה מאוד במשך שנים רבות והפד תמיד יכול להפחית את הסיכון על ידי העלאת שיעורי הריבית. ילן גם אמרה כי הבית הלבן יציע ככל הנראה חבילת התאוששות כלכלית שנייה בהמשך השנה שתכלול הוצאות על השקעות ארוכות טווח כמו תשתיות, אנרגיה מתחדשת, חינוך, הכשרת עבודה ומחקר ופיתוח. ההצעה תכלול גם העלאות מס על תאגידים ואמריקאים עשירים.

במהלך מסע הבחירות שלו הציע הנשיא ביידן להעלות את שיעור מס התאגידים ל -28% לעומת 21% הנוכחיים (לפני הורדת המס של הנשיא טראמפ בשנת 2017, השיעור היה 35%).

נפט גולמי ב-60 $ לחבית

מחיר הנפט הגולמי (CL) נסחר מעל 60 דולר לחבית בשבוע שעבר, אך סיים את יום שישי בירידה של 2.5% ב-59 דולר, לאחר שבארות הנפט בטקסס התחילו לאט לאט לחזור לשגרה לאחר שחלק גדול מהמדינה היה משותק בעקבות סופות שלגים וטמפרטורות קיפאון שגרמו לניתוק חשמל, אפילה ובעיות באספקת מים.

מחיר הנפט נמצא כעת ברמות הגבוהות מזה כשנה, לאחר שבחודש אפריל אשתקד בעיצומו של הסגר והגל הראשון של הקורונה, מחיר הנפט ירד לרמה חד ספרתית (למעשה , חוזה הפקיעה הקרוב נסגר אז במינוס בשל בעיות של אכסון נפט ומכירת פןזיציות לונג). מניות חברות נפט עלו בגלל העלייה במחיר הנפט הגולמי ובסיכום שבועי, אקסון-מוביל (XOM) עלתה 3.6% ושברון (CVX) עלתה 5%.

 

הכותב הינו מנהל השקעות בבית ההשקעות אינטראקטיב ישראל, העוסק בניהול השקעות. אין לראות במאמר זה משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או הצעה לרכישת יחידות הקרן ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואין לראות במידע ייעוץ ואין הוא מהווה תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ”ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.