סקירה שבועית

סקירה שבועית: עושים סדר באנרגיה הירוקה  22.11.2020

 

אנרגיה מתחדשת

אנרגיה מתחדשת או נקייה נגזרת מתהליכים טבעיים שמתמלאים כל העת כמו  שמש, רוח, אוקיינוס, אנרגיה הידרו, ביומסה, משאבים גיאותרמיים ודלקים ביולוגיים ומימן, זאת בניגוד למקורות האנרגיה ה”מסורתיים” – כגון דלק, נפט, פחם וגז – שהמלאי שלהם מוגבל, מקורות האנרגיה הטבעיים אינם מתכלים או מצטמצמים בעקבות השימוש בהם, והם אינם מזהמים את הסביבה.

כיום, כ-19% מסך החשמל בעולם כבר מיוצר ממקורות של אנרגיה מתחדשת.

מקורות אנרגיה מתחדשת צפויים יותר מלהכפיל את חלקם בתעשיית ייצור החשמל ולצמוח לכ-38% עד שנת 2050.

אנרגיה סולארית

השמש היא מקור האנרגיה העיקרי.

אור השמש הוא מקור אנרגיה נקי ומתחדש. זהו משאב בר-קיימא, כלומר לא נגמר, אך ניתן לשמור עליו מכיוון שהשמש זורחת כמעט כל יום. פחם או גז אינם בר קיימא או מתחדשים: ברגע שהם נעלמים, לא נותר דבר. יותר ויותר אנשים רוצים להשתמש באנרגיה נקייה ומתחדשת כמו שמש, רוח, קיטור גיאותרמי ואחרים.

זה נקרא אנרגיה ירוקה. אנרגיה זו הופכת את אור השמש לחשמל באמצעות פאנלים סולאריים (SPV) Solar Photovoltaic.

יתרונות:

  1. זהו מקור רב שנתי, טבעי וחינמי
  2. זה זמין בשפע
  3. זה לא מזהם
  4. לא תלוי בתנודתיות המחירים המאפיינת את שוק הדלק.

חסרונות:

  1. תלוי בשינוי בעונות / במזג האוויר – ולכן לא ניתן להשתמש בהם תמיד
  2. דורש השקעות ראשוניות גבוהות לשימוש יצרני.
  3. מערכות סולאריות אינן עובדות בלילה באופן ישיר אך ניתן להשתמש במערכת סוללות הנטענת ביום  ומספקת חשמל בלילה.
  4. טכנולוגיית אחסון חשמל סולארית טרם מיצאה את הפוטנציאל שלה.
  5. פאנלים סולאריים מגושמים.

 

אנרגיית רוח

רוח היא התנועה הטבעית של האוויר על פני היבשה או הים. הרוח משמשת לסיבוב להבי טחנת רוח מסובבת את הפיר אליו הם מחוברים. תנועה זו של פיר דרך משאבה או גנרטור מייצרת חשמל. יתרונות• זה ידידותי לסביבה• זה זמין באופן חופשי ושופעחסרונות• דרישת השקעה גבוהה• מהירות הרוח אינה אחידה כל הזמן אשר משפיעה על הכוח שנוצר.

מים וגיאותרמיות

המים הזורמים והגאות בים הם מקורות אנרגיה. היתרונות של כוח הידרו כמקור אנרגיה הונם העובדה כי ניתן לנצל בכל מקום בו מים זורמים מספיק – בין נחלים קטנים, נהרות וכן לרתום אור שמש בשפע, אנרגיית רוח ומקורות ביו-אנרגיה אחרים. דוגמא מפורסמת היא אתר התיירות מפלי הניאגרה (Niagara Falls) שמסוגל לייצר כמות של 5 מיליון קילווט המספיק לספק חשמל ל-3.8 מיליון בתים.

 אנרגיית אוקיינוס

האוקיאנוסים מכסים 70% משטח כדור הארץ ומייצגים כמות עצומה של אנרגיה. למרות שלא מנוצל כיום, אנרגיית האוקיאנוס מנוצלת בעיקר על ידי כמה טכנולוגיות: גל, גאות, אנרגיה של זרימה ואנרגיה תרמית באוקיאנוס.

אנרגיית הגאות והשפל: מחזור הגאות והשפל מתרחש כל 12 שעות בגלל כוח הכבידה של הירח. ההבדל בגובה המים משפל וגאות הוא אנרגיה פוטנציאלית. בדומה לאנרגיה הידרו-מסורתית הנוצרת מסכרים, ניתן לאגור מי גאות במטרה לגרום להם לזרום דרך הידרו-טורבינה בזמן השפל. עלות ההון לתחנות כוח אנרגיות גאות ושפל היא גבוהה. כדי להפיק מספיק אנרגיה פוטנציאלית,  גובה הגאות צריך להיות לפחות חמישה מטרים מעל השפל.

אנרגיית גל: אנרגיית הגל נוצרת על ידי תנועה של מכשיר המרחף על פני האוקיאנוס או עוגן לקרקעית האוקיינוס. נחקרו טכניקות רבות ושונות להמרת אנרגיית גל לכוח חשמלי. מכשירי המרת גלים שצפים על פני השטח ומחוברים יחד, חיבורים המתכופפים עם הגלים ועוד.

אנרגיה של זרמים: זרם ימי הוא מים באוקיאנוס הנעים בכיוון אחד. גאות ושפל יוצרים גם זרמים זורמים לשני כיוונים. ניתן לתפוס אנרגיה קינטית מזרם זה וזרמי גאות ושפל אחרים עם טורבינות שקועות הדומות מאוד למראה טורבינות רוח זעירות. בדומה לטורבינות רוח, תנועת הזרם הימי מניעה את להבי הרוטור לייצור חשמל.

אנרגיה גיאותרמית

אנרגיה גיאותרמית היא חום המאוחסן בקרום כדור הארץ ומשמש לייצור חשמלי וגם ליישום חום ישיר. גיאותרמית פשוטו כמשמעו חום שנוצר על ידי כדור הארץ. הזמינות של הכוח הגיאותרמי היא הספק הכי ידידותי לסביבה, לאורך כל השנה ולא מושפע מהאקלים, תחנות הידרו שיכולות לקפוא בחורף כדוגמת מפלי הניאגרה ותלות דומה בשמש ב- PV סולארי.

אנרגיה לא מתחדשת

פחם, נפט וגז טבעי הם מקורות האנרגיה שאינם מתחדשים. הם נקראים גם דלקים מאובנים מכיוון שהם תוצרת של צמחים שחיו לפני זמן רב. דלקים מאובנים הם מקור האנרגיה המשמשים בעיקר כיום ובעירתו מזהמת את הסביבה.

 

חברות בתחום האנרגיה הנקייה

 
אנלייט אנרגיה

אנלייט אנרגיה מתחדש בע”מ הינה חברה ישראלית ציבורית אשר נוסדה בשנת 2008 ונסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב, ובעלת שווי שוק 1.5 מיליארד דולר.החברה מתמחה בייזום, בפיתוח, במימון, בהקמה, בניהול ובתפעול של פרויקטים בתחום החשמל ממקורות אנרגיה מתחדשת (אנרגיה סולארית ואנרגיית רוח), הן באופן עצמאי והן באמצעות חברות בנות ושותפויות הנמצאות בשליטתהפעילות החברה פרוסה על פני מספר רב של מדינות, ישראל, ספרד, קרואטיה, קוסבו, סרביה, הונגריה, אירלנד ושבדיה.לחברה פרוייקטי אנרגיה בשלבים שונים: פרוייקטים מניבים, פרוייקטים בהקמה ופרוייקטים לקראת הקמה ובשלבי פיתוח שונים.

Ormat Technologies – ORA – אורמת טכנולוגיות

אורמת טכנולוגיות היא חברה בינלאומית בתחום האנרגיה והחשמל העוסקת, באמצעות חברות בנות, בהקמה ותפעול של תחנות כוח הפועלות על אנרגיה חלופית, בעיקר אנרגיה גאותרמית. כמו כן, מייצרת החברה ציוד לייצור חשמל וציוד עזר. אורמת סיפקה מעל לאלף טורבוגנרטורים מסביב לעולם: בצפון אמריקה, דרום אמריקה, אירופה, אוסטרליה ואסיה.זו חברה דואלית והיא נסחרת ב-NYSE. שווי שוק 3.7 מיליארד דולר.

Enphase Energy, Inc. (ENPH)

החברה, יחד עם חברות הבת שלה, מתכננת, מפתחת, מייצרת ומוכרת פתרונות אנרגיה ביתיים לתעשיית הפוטו-וולטאית הסולארית בארצות הברית ובעולם.

החברה מציעה מיקרו-ממיר מבוסס מוליכים למחצה, אשר ממיר אנרגיה ברמת המודול הסולארי הבודד, ומשלב עם טכנולוגיות הרשת והתוכנה הקנייניות שלה בכדי לספק שירותי ניטור ובקרת אנרגיה.

החברה פועלת מקליפורניה ונסחרת בנאסדק. שווי שוק 16.4 מיליארד דולר ותשואה של 340% מתחילת השנה.

Vestas Wind Systems A/S (VWS.CO)

Vestas Wind Systems A / S היא חברה שפועלת מדנמרק והיא הגדולה בעולם בתחום שהיא מתכננת, מייצרת, מתקנת ושירותת טורבינות רוח לייצור חשמל ברחבי העולם. החברה פועלת בשני מגזרים, פתרונות כוח ושירות. מגזר פתרונות הכוח מוכר תחנות כוח רוח, טורבינות רוח, אתרי פיתוח. מגזר השירות עוסק במכירת חוזי שירות, חלקי חילוף ופעילויות נלוות.  מדובר בחברה רווחית עם פוטנציאל צמיחה בגלל הרצון לעבור לאנרגיה נקייה היכן שניתן ועלות החשמל המופק היא זולה – פחות מ-2 סנט ל-KWH. שווי שוק 39 מיליארד דולר ותשואה מתחילת השנה 91%.

Ocean Power Technologies, Inc. (OPTT)

Ocean Power Technologies, Inc מפתחת ומייצרת מתקנים לייצור חשמל על ידי רתימת האנרגיה המתחדשת של גלי האוקיאנוס בצפון ודרום אמריקה, אירופה ואסיה. המערכת היא שימושית במקומות ימיים מרוחקים מרשתות חשמל קיימות. החברה פועלת מניו ג’רסי ונסחרת בנאסדק. יש לה פוטנציאל בזה שהאנרגיה נקייה וזמינה במקומות שאפשר לרתום את גלי הים לייצור חשמל.  שווי שוק של החברה 53 מיליון דולר ותשואה של 160% מתחילת השנה.

Plug Power Inc. (PLUG)

מספקת פתרונות דלק מונע מימן לשווקי הניידות החשמליים ותחנות  נייחים בצפון אמריקה ובאירופה. הוא מתמקד בטכנולוגיות תא דלק ועיבוד דלק וטכנולוגיות היברידיות של תאי דלק / סוללות, ותשתיות אגירה. החברה נסחרת בניו-יורק ונסחרת בנאסדק.

החברה דיווחה לאחרונה על הפסד נקי של 39.4 מיליון דולר, או 11 סנט למניה, אך סיפקה תחזיות אופטימיות ולהערכתינו גם נראה הסכמי שיווק נוספים באירופה ברבעון הראשון של 2021.

Neoen SA

חברה בריטית המתכננת, מייצרת ומוכרת מערכות אנרגיה מימן לתחומי אחסון, תחבורה ותעשייה באנרגיה בבריטניה, גרמניה, צרפת, איטליה, הולנד וארצות הברית. היא מציעה HGas ליישומי הספק גז, דלק נקי ומימן תעשייתי. החברה עוסקת גם במחקר ופיתוח של פרויקטים מדעיים והנדסיים; פיתוח וייצור של מוצרי אב טיפוס; ומכירה של ציוד אלקטרוליזה ופתרונות אחסון מימן. בנוסף, היא מפעילה 15 תחנות תדלוק מימן.לאחרונה החברה  הוציאה  ההודעה על גיוס הון בסך 135 מיליון ליש”ט ועסקת אנרגיה מימן באיטליה מה שצפוי לתמוך במחיר המניה בהמשך.

סולאראדג’ SolarEdge

חברת היי טק ישראלית אשר הוקמה בשנת 2006 על ידי חמישה יוצאי היחידה הטכנולוגיה של חיל המודיעין, ואשר עוסקת בפיתוח וייצור מערכות למיצוי ההספק של מתקני אנרגיה סולארית פוטו-וולטאים, ובמערכות לניטור ובקרת ביצועים. כיום היא חברה ציבורית שמניותיה נסחרות בנאסד”ק. החברה נחשבת אחת מההצלחות הגדולות של ההייטק הישראלי לאחר שעברה את כל השלבים מחברת הזנק ועד לחברה ציבורית הנסחרת בשווי של מעל 10 מיליארד דולרבמהלך שנות פעילותה הרחיבה החברה את תחומי פעילותה בשוק הסולארי ומספקת היום פתרונות הפקת אנרגיה ואגירת אנרגיה לשוק המערכות הביתי, המסחרי וכן לשוק המערכות הגדולות. יותר מ-2.3 מיליון ממירי החברה המותקנים ברחבי העולם מפיקים עשרות גיגה-וואט של אנרגיה ויותר מ-53 מיליון פנלים סולאריים מנוטרים בשרתי החברה.החברה אף הרחיבה את פעילותה לניהול צריכת האנרגיה בבתים וניהול ייצור האנרגיה למול דרישות הרשת וחברות החשמל.במהלך השנים התרחבה החברה לפעילות בשוק מערכות האל-פסק, ייצור תאי וסוללות ליתיום-יון ופיתוח מערכות הנעה לרכבים חשמליים.

Sunnova Energy International

החברת מספקת שירותי אחסון סולארי ואנרגיה למגורים בארצות הברית. החברה מציעה תפעול ותחזוקה, ניטור, תיקונים והחלפות, שדרוג ציוד, אופטימיזציית חשמל במקום ושירותי אבחון. היא מפעילה צי של מערכות אנרגיה סולארית למגורים עם יכולת ייצור של כ -572 מגה-וואט המשרתות כ -80,000 לקוחות.

המשרדים הראשיים נמצאים בטקסס והמנייה נסחרת ב-NYSE. ההכנסות צמחו ב -37% ל -50.2 מיליון דולר.

החברה הרחיבה את בסיס הלקוחות שלה. וזה מוריד את העלויות שלה על בסיס לקוח. החברה הגדילה את מספר הלקוחות הכולל ל -98,600 נכון ל -30 בספטמבר.ישנם גורמים התומכים במניה קדימה וביניהם העלייה בנתח השוק לאור שיעורי הצמיחה הגבוהים יותר לעומת מתחרותיה, המומנטום לאחסון הסוללה לאור תחזית הביקוש הסולידית וכן נראות מימון חזקה וגישה להון נמוך יותר באמצעות איגוח. 

 

 

הכותב הינו מנהל השקעות בבית ההשקעות אינטראקטיב ישראל, העוסק בניהול השקעות. אין לראות במאמר זה משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או הצעה לרכישת יחידות הקרן ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואין לראות במידע ייעוץ ואין הוא מהווה תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ”ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.